Wybór odpowiedniego kajaka do aktywności na świeżym powietrzuJeśli chodzi o zakup nowej łodzi rekreacyjnej, dostępnych jest wiele różnych opcji. Możesz wybierać spośród wszystkiego, od małych łodzi rybackich po duże jachty, ale najbardziej popularną opcją wśród entuzjastów outdooru jest kajak. Dla niektórych osób kajak to tylko niezręczna hybryda kajaka i łodzi wiosłowej. Ale dla innych, jest to elegancki i wszechstronny statek wodny, który jest idealny do odkrywania cichych jezior lub szybkich rzek. Niezależnie od tego, czy chcesz używać swojego kajaka do wędkowania, zwiedzania czy ścigania się, istnieje opcja, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej popularnym typom kajaków dostępnych obecnie - od modeli rekreacyjnych po te zaprojektowane specjalnie do pływania po wartkiej wodzie lub w odległych miejscach. Przedstawimy również kilka pomocnych wskazówek, jak znaleźć odpowiedni dla siebie!

Co to jest kajak?

Nazwa "kajak" to słowo Eskimosów, które w przybliżeniu tłumaczy się na "łódź myśliwego". Kajaki były używane przez tysiące lat jako jednostka myśliwska i do dalekich podróży. Występują w wielu kształtach i rozmiarach i są zwykle wykonane z drewna lub jakiegoś rodzaju materiału syntetycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, kajaki mają kilka wspólnych cech, które odróżniają je od innych małych łodzi. Wszystkie są napędzane przez jednego siedzącego paddlera, mają zamknięty kadłub wykonany z miękkiego materiału i mają niskie ciśnienie Sit-on-Top (SOT) lub Sit-in projekty kadłuba.

Kajaki rekreacyjne

Kajaki rekreacyjne to bardziej tradycyjne łodzie ogólnego przeznaczenia, które są przeznaczone na spokojne jeziora, małe rzeki i łagodną wodę. Są dłuższe i mają szerszą i głębszą konstrukcję niż kajaki whitewater lub regatowe.

Kajaki rekreacyjne są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i stylów. Są one zazwyczaj bardziej przystępne cenowo i mają więcej miejsca do przechowywania niż inne typy łodzi. Większość kajaków rekreacyjnych może być napędzana wiosłem z jednym lub dwoma ostrzami. Podwójne wiosła są najlepsze dla powolnych rzek i jezior, podczas gdy pojedyncze wiosło jest idealne dla szybszych rzek lub poruszania się przez prądy przybrzeżne.

Kajaki górskie

Kajak Whitewater jest zaprojektowany tak, aby był szybki, zwrotny i wytrzymały. Te łodzie są krótsze i węższe niż kajaki rekreacyjne i mają bardzo kanciasty profil łodzi, aby ciąć przez wartki nurt i białą wodę jak nóż.

Mają zamkniętą konstrukcję kadłuba z dnem w kształcie litery V, co pomaga w przecinaniu wody i utrzymaniu prędkości. Szerszy kadłub daje również większą powierzchnię do poruszania wody, co czyni je idealnymi do szybkiego przemieszczania się przez szybko płynące rzeki. Kajaki Whitewater występują również w dwóch wersjach: SOT i SIT. Modele SIT mają zamknięty kadłub, natomiast modele SOT mają kadłub otwarty. Modele SOT są świetne do poruszania się po szybkiej wodzie, ale mogą być trudne do wiosłowania na wolnej wodzie lub na jeziorze.

Kajaki morskie

Kajaki morskie są dłuższe i węższe niż inne kajaki, co czyni je idealnymi do szybkiego poruszania się po obszarach przybrzeżnych. Te typy kajaków są zaprojektowane tak, aby odpierać fale i poruszać się z wodą, a nie pod prąd.

Kajaki morskie są zazwyczaj dłuższe niż inne rodzaje kajaków, z dużą ilością miejsca do przechowywania i wieloma lukami, które sprawiają, że dłuższe podróże są bardziej komfortowe. Zazwyczaj nie są tak zwrotne i wytrzymałe jak kajaki whitewater, ale są o wiele bardziej zdatne do żeglugi. Kajaki morskie zazwyczaj występują w modelach SIT i SOT, przy czym modele SIT są bardziej zdatne do żeglugi.

Szybkie łodzie

Szybkie łodzie to kajaki wyścigowe, które są zaprojektowane raczej dla prędkości niż stabilności. Te kajaki są długie i wąskie z kadłubem o małej objętości. Są przeznaczone do wyścigów i nie są polecane dla początkujących.

Szybkie łodzie są dostępne w różnych stylach, ale zazwyczaj mają gładki i opływowy kształt kadłuba, aby dać ci więcej prędkości przez wodę. Ponieważ szybkie łodzie nie są tak stabilne jak inne rodzaje kajaków, nie są zalecane dla początkujących lub osób, które chcą używać swojego kajaka do wędkowania lub oglądania dzikiej przyrody.

Łodzie wędkarskie

Kajaki wędkarskie są przeznaczone do używania na spokojnej wodzie i pomagają zbliżyć się do wody. Możesz używać kajaka typu sit-on-top (SOT) lub sit-in, w zależności od tego, z czym czujesz się bardziej komfortowo.

Większość kajaków wędkarskich jest zaprojektowana z wieloma uchwytami na wędki, dużą ilością miejsca do przechowywania, wyszukiwarką ryb i miejscem na przechowywanie chłodziarki. Zanim jednak kupisz kajak wędkarski, powinieneś zastanowić się nad rodzajem wody, w której będziesz łowił, rodzajem połowów i sposobem powrotu do brzegu.

Kajak jest doskonałym wyborem dla aktywności na świeżym powietrzu i może być używany do wszystkiego, od wędkowania po odkrywanie nowych miejsc. Są one kompaktowe i łatwe w transporcie, co czyni je świetną opcją dla kempingu samochodowego lub łodzi. Przy tak wielu rodzajach dostępnych kajaków, możesz łatwo znaleźć model, który odpowiada Twoim potrzebom.

Kiedy wybierasz kajak, pierwszą rzeczą, o której będziesz chciał pomyśleć, jest twój poziom umiejętności. Czy jesteś początkujący czy doświadczony paddler? Czy wiosłujesz w spokojnych wodach czy w whitewater? Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj kajaka, możesz zacząć szukać modeli, które odpowiadają Twoim potrzebom.

Pamiętaj, że kajaki występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Więc, kiedy idziesz na zakupy, chcesz upewnić się, że wypróbujesz różne modele, aby znaleźć taki, który czuje się komfortowo i jest łatwy do wiosłowania.