Wioślarz: Zdobądź formę wykonując najbardziej podstawowe ćwiczeniePrawdopodobnie obawiasz się myśli o kolejnej nudnej rutyny ćwiczeń, ale maszyna do wiosłowania może być zabawne i wyzwanie w tym samym czasie. Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z tym urządzeniem, jest to stacjonarny wioślarz, który odtwarza ruchy wiosłowania na wodzie. To może pomóc budować siłę i wytrzymałość w górnej części ciała i mięśni rdzenia bez obciążania kolana lub kostki, jak bieganie lub jogging może. Z jego wielu korzyści, wioślarstwo szybko staje się jednym z najbardziej popularnych elementów wyposażenia domowej siłowni wśród zapalonych praktyków, którzy chcą wzmocnić swoje ciała, a także poprawy ich zdrowia sercowo-naczyniowego. W tym wpisie na blogu, będziemy badać wszystko, co musisz wiedzieć o wioślarstwo, jak również jak zacząć używać jednego w domu.

Co to jest maszyna do wiosłowania?

Jak już wspomnieliśmy, maszyna do wiosłowania to sprzęt zaprojektowany tak, by symulować doświadczenie wiosłowania na wodzie. Używasz swoich nóg, aby odepchnąć się od ziemi i napędzić maszynę do tyłu, a łańcuch i koło zamachowe połączone z twoim siedzeniem naciskają na hamulec, spowalniając cię. Wiosłowanie jest doskonałą formą ćwiczeń sercowo-naczyniowych, które pomogą Ci spalić kalorie, wzmocnić mięśnie i złagodzić ból stawów. Jeśli chcesz używać wioślarza, upewnij się, że wybierzesz taki, który ma regulowane ustawienia, dzięki czemu możesz określić intensywność swojego treningu. Wioślarze są wyposażone w różne funkcje, które sprawiają, że są bardziej lub mniej odpowiednie dla różnych osób, w zależności od ich celów fitness.

Istnieją dwa główne projekty maszyn wioślarskich: Concept2 i wioślarz wodny (zwany również ergometrem). Maszyny Concept2 są używane głównie do fitnessu i zawodów. Concept2 jest świetną opcją do użytku domowego, ponieważ są one zbudowane w sposób trwały i mogą wytrzymać lata intensywnego użytkowania. Wioślarze wodne są doskonałym wyborem dla początkujących, ponieważ są tańsze niż Concept2 i łatwo nauczyć się ich obsługi.

Korzyści z używania wioślarza

Niesamowite korzyści płynące z wiosłowania sprawią, że będziesz chciał jak najszybciej dodać je do swojej tygodniowej rutyny treningowej. Wiosłowanie to trening całego ciała, który celuje w wiele grup mięśniowych w tym samym czasie, w tym łydki, pośladki, plecy, ramiona i mięśnie rdzenia. Wioślarstwo może być także ćwiczeniem o niskim stopniu oddziaływania, które jest odpowiednie dla osób mających problemy ze stawami oraz osób otyłych, w ciąży lub cierpiących na inne schorzenia, które uniemożliwiają im wykonywanie ćwiczeń o wysokim stopniu oddziaływania. Wiosłowanie może poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe, zmniejszyć ryzyko chorób serca, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego, ponieważ zmniejsza stres i niepokój. Jeśli chcesz poprawić swoją sylwetkę i zdobyć mięśnie, wiosłowanie jest doskonałym dodatkiem do rutyny treningu siłowego.

Jak używać wioślarza

Wiosłowanie to ćwiczenie aerobowe, które można wykonywać na wiele sposobów. Możesz iść w swoim własnym tempie i zwiększać lub zmniejszać intensywność w miarę postępów, więc jest odpowiednie dla wszystkich poziomów sprawności. Aby uzyskać jak najwięcej z treningu, pamiętaj o stosowaniu odpowiedniej techniki, aby zminimalizować ryzyko kontuzji, i nie zapomnij rozgrzać mięśni przed wiosłowaniem. Wiosłowanie jest czasami opisywane jako ruch dwuczęściowy. Pierwsza część to "napęd", w którym używasz swoich nóg, aby odepchnąć się od ziemi i przenieść wioślarza do tyłu, jak gdybyś wiosłował łodzią. Następna część to "odzyskiwanie", w którym używasz swoich ramion, aby pociągnąć maszynę do przodu i zakończyć pociągnięcie. Wioślarze są zwykle ustawione na "catch the stroke" techniki wiosłowania, więc należy dostosować ustawienia, jeśli chcesz wiosłować za pomocą "pull the stroke" techniki.

Jak wybrać maszynę do wiosłowania

Wybór odpowiedniego typu maszyny do wiosłowania dla twojej domowej siłowni zależy od twoich celów, poziomu sprawności fizycznej i ilości miejsca, które masz do dyspozycji. Oto kilka rzeczy do rozważenia podczas zakupów dla najlepszej maszyny do wiosłowania dla Ciebie. Gdzie planujesz używać wioślarza? Jeśli masz dużą przestrzeń, możesz rozważyć zakup wioślarza, który jest przeznaczony do użytku domowego. Jeśli jednak mieszkasz w małym mieszkaniu, możesz chcieć wybrać wioślarza, który można złożyć i schować, gdy nie jest używany. Jaki rodzaj systemu oporu wykorzystuje wioślarz? Jeśli dopiero zaczynasz używać wioślarza, możesz chcieć kupić taki, który wykorzystuje opór powietrza, ponieważ nie ma ustawienia oporu, które jest zbyt trudne. Jeśli jesteś bardziej doświadczony i chcesz więcej wyzwań, jednak możesz chcieć kupić wioślarza z regulowanymi ustawieniami oporu. Jaka jest długość skoku? Długość skoku wioślarza odnosi się do odległości między dwoma końcami siedziska. Jeśli jesteś niski lub wysoki, będziesz chciał wybrać wioślarza z różnymi długościami skoku. Jaka jest pojemność wagowa maszyny do wiosłowania? Maksymalna pojemność wagowa maszyny do wiosłowania odnosi się do tego, ile wagi może utrzymać maszyna. Jeśli dwie maszyny mają taką samą długość i ustawienia oporu, zawsze wybieraj tę o większej pojemności wagowej.

Porady dotyczące korzystania z maszyny do wiosłowania

  • Pamiętaj, aby rozgrzać się przed użyciem maszyny do wiosłowania. Możesz wykonać kilka minut lekkich ćwiczeń aerobowych, takich jak chodzenie lub jogging, zanim rozpoczniesz rutynę wiosłowania, aby pomóc zwiększyć przepływ krwi do mięśni i zapobiec urazom.
  • Chociaż wiosłowanie jest ćwiczeniem o niskim wpływie, nadal ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją formę i unikać używania złej techniki wiosłowania. Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci uzyskać jak najwięcej korzyści z czasu spędzonego na wioślarzu. - Trzymaj plecy prosto i mięśnie rdzenia zaangażowane przez cały ruch wiosłowania. - Upewnij się, że oddychasz podczas całego ćwiczenia i wydychaj, gdy ciągniesz uchwyt do tyłu. - Pozostań zrelaksowany podczas całego ruchu i unikaj napinania mięśni w jak największym stopniu. - Jeśli jesteś początkujący w wiosłowaniu, zacznij od krótszych, wolniejszych treningów i zwiększaj intensywność i czas trwania w miarę postępów.
  • Jeśli doświadczasz bólu stawów podczas wiosłowania, możesz spróbować nosić rękawice do wiosłowania z kompresją. Rękawice te zapewniają kompresję i wsparcie dla stawów i ścięgien w dłoniach, co może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk podczas wiosłowania.

Wiosłowanie jest doskonałą formą ćwiczeń sercowo-naczyniowych, które mogą pomóc ci spalić kalorie, wzmocnić mięśnie i złagodzić ból stawów. Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z tym urządzeniem, jest to stacjonarna maszyna do wiosłowania, która replikuje ruchy wiosłowania na wodzie. Może pomóc w budowaniu siły i wytrzymałości górnych partii ciała i mięśni rdzenia bez obciążania kolana lub kostki, jak to może mieć miejsce w przypadku biegania lub joggingu. Wiosłowanie to trening całego ciała, który może pomóc Ci osiągnąć cele fitness. Dzięki wielu korzyściom, wiosłowanie szybko staje się jednym z najbardziej popularnych elementów wyposażenia domowej siłowni wśród zapalonych ćwiczących, którzy chcą wzmocnić swoje ciało, a także poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe.