Jak grać w piłkę ręczną: Przewodnik dla początkującychPiłka ręczna to szybki i wściekły sport drużynowy. Jest uprawiana w prawie każdym kraju na świecie, co roku odbywa się ponad 250 międzynarodowych zawodów, które oglądają miliardy ludzi. Na pierwszy rzut oka może wydawać się onieśmielająca, ale w rzeczywistości jest dość prosta do zrozumienia. Piłka ręczna jest rozgrywana pomiędzy dwoma drużynami składającymi się z siedmiu zawodników w jednej drużynie (nazywanej "niebieską" lub "czerwoną" drużyną w zależności od tego, jaką koszulkę noszą). Każda drużyna ma trzech napastników, dwóch obrońców i dodatkowego neutralnego gracza, który może przełączać się między każdą stroną podczas gry. W tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak grać w piłkę ręczną jako początkujący. Wejdźmy od razu do gry!

Podstawy: jak grać w piłkę ręczną

Piłka ręczna jest rozgrywana pomiędzy dwoma drużynami po siedmiu zawodników w każdej drużynie (nazywanej "niebieską" lub "czerwoną" drużyną w zależności od tego, jaką koszulkę noszą). Każda drużyna ma trzech napastników, dwóch obrońców i dodatkowego neutralnego gracza, który może przełączać się między każdą stroną podczas gry. Każda drużyna ma bramkę, przez którą musi strzelić, aby wygrać mecz. Gra jest rozgrywana w dwóch 30-minutowych połowach, z każdą drużyną dostającą dwie 30-sekundowe przerwy w grze na każdą połowę. Drużyna, która zdobyła najwięcej bramek w grze na koniec dwóch 30-minutowych połówek, wygrywa mecz.

Sprzęt potrzebny do gry w piłkę ręczną

Jedynym sprzętem potrzebnym do gry w piłkę ręczną jest piłka i dwie bramki. Podczas gdy gra może być rozgrywana na każdej powierzchni, specjalne boiska są dostępne do rozgrywek turniejowych.

Podczas gdy nic innego nie jest wymagane do gry, inne elementy, takie jak uniformy, buty i sprzęt ochronny mogą pomóc w grze. Zaleca się noszenie butów, które są przeznaczone do tego sportu. Może to pomóc uniknąć urazów i utrzymać grę w ruchu.

Rozgrywki w piłkę ręczną

Piłka ręczna jest rozgrywana za pomocą piłki, która jest rzucana dwoma rękami. Jest to jedna z największych różnic pomiędzy piłką ręczną a innymi podobnymi sportami, takimi jak piłka nożna, koszykówka, rugby i inne. Gracze starają się wprowadzić piłkę do bramki przeciwnika za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Mogą rzucać piłkę, podawać ją, odbijać ją od podłogi lub ścian, a nawet kopać ją do bramki. Mecze piłki ręcznej rozgrywane są na boisku z siatką w obu końcach. W bramce znajduje się rama bramkowa, która jest prostokątem o szerokości 3 metrów, stojącym pionowo od ziemi. Rama bramkowa ma wysokość około 2 metrów. Wewnątrz bramki umieszczone jest pole bramkowe.

Punktacja w piłce ręcznej

Drużyna zdobywa bramkę, gdy piłka całkowicie przekroczy linię bramkową bez dotknięcia jej przez drużynę przeciwną. Gol nie może zostać zdobyty, jeśli piłka dotyka ziemi. Bramka może być zdobyta na wiele sposobów w piłce ręcznej, w zależności od sytuacji. Oto najczęstsze sposoby, w jakie drużyna może zdobyć bramkę:

  • Drużyna może zdobyć bramkę z wrzutki, wrzucając piłkę do bramki przeciwnika.
  • Drużyna może zdobyć bramkę po przechwycie lub odbiciu piłki. Drużyna może przechwycić piłkę i wrzucić ją do bramki lub może odbić strzał, a następnie wrzucić piłkę do bramki, zanim obrońcy będą mogli ją wyczyścić z pola bramkowego.
  • Drużyna może zdobyć bramkę poprzez uderzenie piłki powyżej wysokości bramki po tym, jak została celowo upuszczona poniżej linii bramkowej przez przeciwnika. To się nazywa "przedłużony swing" i jest bardzo rzadkim sposobem zdobycia bramki.

Rodzaje zagrań w piłce ręcznej

Piłka ręczna jest grą o bardzo szybkim tempie i drużyny ciągle próbują się przechytrzyć. Oto kilka najczęstszych sposobów, w jaki gracze próbują uzyskać przewagę na boisku.

  • Przerwa - Przerwa może mieć wiele różnych form, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to drużyna atakująca próbuje stworzyć przestrzeń między przewoźnikiem piłki i obrońców. Odbywa się to poprzez przenoszenie piłki tam i z powrotem między graczami, pozwalając przewoźnik piłkę dogonić obrońców. Przerwa może być również wykonane przez przekazanie piłki do kolegi z drużyny, który jest w lepszej pozycji niż przewoźnika piłki do zdobycia.
  • Hak - Hak jest, gdy drużyna broniąca próbuje dostać piłkę z dala od przewoźnika piłki z szybkim swat ręki. Żadne punkty ani bramki nie mogą być zdobyte przy użyciu tej taktyki, ale może to być frustrujące do gry przeciwko, jeśli nie jesteś przygotowany.

Najważniejsze zasady piłki ręcznej, które warto znać

Istnieje wiele różnych zasad w piłce ręcznej, ale poniżej przedstawiono kilka najważniejszych, które należy zapamiętać.

  • W piłce ręcznej nie można celowo dotykać piłki obiema rękami w tym samym czasie.
  • Jeżeli znajdujesz się wewnątrz własnego pola bramkowego, nie możesz dotykać piłki rękami. Możesz jedynie użyć stóp, aby wyczyścić piłkę z dala od swojej bramki.
  • Jeżeli znajdujesz się wewnątrz własnego pola bramkowego, nie możesz dotknąć piłki rękami. Możesz używać tylko swoich stóp, aby wyczyścić piłkę z dala od swojej bramki.
  • Drużyna broniąca nie może przekroczyć linii połowy boiska. Jeśli to zrobi, zostanie uznana za "offside".

Istnieje wiele korzyści z uprawiania sportów zespołowych, a piłka ręczna nie jest tu wyjątkiem. Gra w piłkę ręczną może poprawić Twoje zdrowie, sprawić, że będziesz bardziej pewny siebie i pomoże Ci nawiązać nowe znajomości. Jeśli kiedykolwiek miałeś pragnienie, aby nauczyć się grać w piłkę ręczną, lub może próbowałeś wcześniej i chcesz dać mu kolejną szansę, może to być świetny sposób, aby dostać się na zewnątrz, poznać nowych ludzi i mieć mnóstwo zabawy. Uprawianie jakiegokolwiek sportu jest świetnym sposobem na zdobycie kondycji i zachowanie zdrowia. Może to być również dobry sposób, aby złagodzić stres i znaleźć ujście dla wszelkich spiętrzonych emocji, które możesz czuć.