Jak przygotować się do pierwszej wyprawy kajakowej: poradnik dla początkującychW ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy gwałtowny wzrost popularności nowych aktywności, takich jak kajakarstwo stojące i hybrydowe (lub tandemowe). Te aktywności łączą w sobie elementy bardziej tradycyjnych sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, wioślarstwo i whitewater rafting, tworząc zupełnie nowe doświadczenia na wodzie. Jeśli kiedykolwiek chciałeś poznać nowy sposób korzystania z naszych jezior i rzek, ten artykuł jest dla Ciebie. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się temu, co sprawia, że każda z tych trzech aktywności jest wyjątkowa i wyjaśnimy, jak możesz zacząć korzystać z każdej z nich. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w pobliżu jeziora, czy po prostu uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, czytaj dalej!

Co to jest kajakarstwo?

Jeśli jesteś początkujący, kajakarstwo może być świetnym sposobem na rozpoczęcie odkrywania kanadyjskich szlaków wodnych. Możesz doświadczyć cichego, spokojnego piękna przyrody z łodzi, która jest łatwa w obsłudze dla początkujących w każdym wieku.

Kajaki są bardzo uniwersalnymi łodziami, które mogą być używane na jeziorach i wolno płynących rzekach, ale nie są idealne do szybkich aktywności, takich jak spływy. Kajaki nie są tylko jednoosobowymi łodziami; są one wykonane tak, aby pomieścić co najmniej dwie osoby. Jest to zarówno pozytywny aspekt (możesz dzielić to doświadczenie z przyjacielem lub członkiem rodziny), jak i negatywny (utrzymanie równowagi w kajaku może być trudniejsze, jeśli jest w nim zbyt wiele osób).

Co to jest kajakarstwo?

Kajakarstwo to tradycyjna forma podróży wodnych, która istnieje od wieków. Jest to sport, który podkreśla sprawność fizyczną i wyzwanie psychiczne związane z przebywaniem na wodzie.

W kajaku wiosłujesz po wodzie, kontrolując swoją prędkość i kierunek. Jesteś w stanie zbliżyć się do dzikich zwierząt i doświadczyć natury w zupełnie nowy sposób. W porównaniu z kajakiem, kajak jest szybszy i bardziej zwrotny, co czyni go lepszym wyborem do pokonywania długich dystansów na jeziorach lub rzekach. Kajaki mieszczą również jedną lub dwie osoby, w zależności od wielkości łodzi.

Co to jest stand-up paddling (SUP)?

Stand-up paddling, czyli SUP, to tylko jeden z najnowszych sposobów, w jaki ludzie korzystają z naszych jezior. Ten sport opiera się na tych samych zasadach co kajakarstwo, ale odbywa się na stojąco. SUP może być poważnym sportem, ale jest też świetny dla ludzi, którzy chcą się po prostu zrelaksować i cieszyć wodą.

SUP to dobry wybór, jeśli szukasz nowej aktywności, którą możesz cieszyć się z rodziną. W zależności od wielkości deski, SUP może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Stand-up paddling można wykonywać na jeziorach, rzekach, a nawet w oceanie. Deski różnią się wielkością, ale nawet te największe można łatwo przenosić do i z wody.

Czym jest kajakarstwo hybrydowe?

Jak wiele nowych trendów w sportach wodnych, kajakarstwo hybrydowe łączy w sobie elementy kajakarstwa i kanu. Kajaki hybrydowe mają szerszą podstawę niż kajaki, co pozwala im łatwiej i z większą prędkością ślizgać się po wodzie niż kajakom. Możesz spodziewać się znaleźć hybrydowe kajaki w różnych kształtach i rozmiarach, od klasycznego kajaka do kajaków sit-on-top. Wspaniałą rzeczą w kajakach hybrydowych jest to, że mogą być używane na jeziorach lub rzekach, co czyni je doskonałym wyborem dla początkujących.

Jak wybrać swój pierwszy kajak lub kanu?

Jeśli jesteś początkujący, będziesz chciał wybrać jednostkę pływającą, która jest łatwa w obsłudze i ma odpowiedni dla Ciebie rozmiar. Jeśli planujesz używać swojej łodzi w oceanie lub większych jeziorach, będziesz chciał wybrać jednostkę, która poradzi sobie z falami i silnym wiatrem lepiej niż mniejsza łódź.

Jeśli jesteś początkującym kajakarzem, będziesz chciał zacząć od kajaka typu sit-in. Ten typ kajaka ma siedzenie wewnątrz kadłuba łodzi, co ułatwia wejście do łodzi i wiosłowanie.

Jeśli jesteś początkującym kajakarzem, będziesz chciał zacząć od jednoosobowego kajaka. Ten typ kajaka jest znacznie łatwiejszy do wiosłowania niż większy dwuosobowy kajak.

Porady dotyczące kajaków dla początkujących

 • Wiosłuj z zamiarem. Kiedy wiosłujesz, powinieneś być w stanie poczuć ruch wody, kiedy przesuwasz po niej swoje wiosło. Reakcja wody na twoje wiosło powie ci czy wiosłujesz poprawnie czy nie. Jeśli zamiatasz wiosłem po wodzie nie czując niczego, prawdopodobnie poruszasz wodą tylko o kilka centymetrów i tracisz dużo energii.
 • Eksperymentuj z różnymi technikami wiosłowania. Ważne jest, aby spróbować różnych technik wiosłowania, aby zobaczyć, który z nich jest najłatwiejszy dla Ciebie i daje najlepsze wyniki. Jeśli jesteś przyzwyczajony do stylu jednoramiennego, spróbuj stylu dwuramiennego, aby zobaczyć, czy czuje się łatwiej.
 • Trzymaj ręce we właściwym miejscu. Łatwo wyrobić sobie nawyk chwytania wiosła w tym samym miejscu za każdym razem, gdy wiosłujesz, ale najlepiej jest trzymać ręce w środkowej pozycji na wiosle.

Porady dla początkujących kajakarzy

 • Wychodź na wodę tak często jak tylko możesz! Kajakarstwo to aktywność, która wymaga praktyki i umiejętności, a najlepszym sposobem na poprawę jest wychodzenie na wodę tak często, jak to możliwe.
 • Skup się na swojej technice. Podobnie jak w kajakarstwie, ważne jest, abyś używał właściwej techniki podczas wiosłowania. Jeśli masz problemy z poruszaniem się po wodzie, spróbuj ponownie ocenić swoją technikę i zobaczyć, czy jest coś, co możesz zrobić lepiej.
 • Znajdź klub kajakowy w pobliżu. To świetny sposób na poznanie nowych ludzi i naukę od bardziej doświadczonych kajakarzy. Jest to również świetne miejsce, aby uzyskać porady, jak poprawić swoje umiejętności kajakowe.
 • Bądź przygotowany na wszystkie rodzaje pogody. Kajakarstwo może być wykonywane w każdej porze roku, ale będziesz chciał ubrać się odpowiednio do warunków dnia.

Porady dla początkujących na temat stand-up paddling (SUP)

 • Poproś o pomoc! Jeśli jesteś nowy w SUP i jesteś na wodzie z przyjacielem, który jest bardziej doświadczony, poproś o pomoc. Możesz czuć się trochę głupio prosząc o pomoc, ale najbardziej przyjacielska rada jest często najlepszą radą.
 • Znajdź odpowiednią dla siebie deskę. Istnieje wiele rodzajów desek SUP, z których każdy został zaprojektowany tak, aby pasował do różnych osób. Znajdź deskę, która najlepiej pasuje do twojego wzrostu i wagi, abyś był wygodny i miał jak najlepsze doświadczenie.
 • Uzyskaj porady od bardziej doświadczonych SUP'erów. Jeśli jesteś nowy w SUP, możesz poprosić o radę od bardziej doświadczonych osób. Z przyjemnością pomogą ci zacząć, a może nawet dadzą ci kilka wskazówek, które chcieliby znać, gdy dopiero zaczynali.
 • Bądź nawodniony. Łatwo jest zapomnieć o piciu wody, gdy jesteś na wodzie, ale ważne jest, aby pozostać nawodnionym i uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych, które mogą być spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Właśnie przeczytałeś wszystko o tym, czym są kajaki, kanu i SUP i jak zacząć przygodę z każdym z nich! Niezależnie od tego, czy chcesz odkrywać jezioro w pobliżu, czy zapuszczać się w zatokę oceanu, te aktywności są świetnym sposobem, aby wyjść i cieszyć się naturą. Następnym razem, gdy będziesz szukał nowego sposobu na cieszenie się przyrodą, wypróbuj jedną z tych trzech aktywności. To świetny sposób, aby rzucić sobie wyzwanie i pozostać aktywnym latem i nie tylko. Ciesz się tymi aktywnościami jako para, z przyjaciółmi lub z rodziną - to świetny sposób na spędzenie czasu razem.