Jak wybrać najlepsze wiosła kajakowe dla CiebieKiedy planujesz swój pierwszy w życiu spływ kajakowy, łatwo jest czuć się nieco onieśmielonym. Ale jak w przypadku większości aktywności, praktyka czyni mistrza. A nie ma lepszego sposobu na doskonalenie swoich umiejętności kajakowych niż inwestycja w odpowiedni sprzęt. To powiedziawszy, wybór odpowiednich wioseł może być trudny. W końcu na rynku jest tak wiele różnych typów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Więc jeśli nie masz już dużego doświadczenia w tej dziedzinie, prawdopodobnie warto przeczytać ten poręczny przewodnik przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Rodzaje wioseł kajakowych

Wybór najlepszych dla siebie wioseł kajakowych to ważna decyzja. Wiosła to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kajakowego zestawu. Dobrej jakości wiosło wystarczy na całe życie, dlatego warto zainwestować w takie, które odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wioseł kajakowych, ale można je podzielić na dwie główne kategorie: z piórem stałym i składane. Wiosła ze stałym ostrzem są na ogół droższe niż składane, ponieważ mają mniej ruchomych części i generalnie są lżejsze. Składane wiosła mają więcej ruchomych części, ale to czyni je tańszymi niż wiosła o stałym lemieszu, ponieważ wymagają mniej materiału do produkcji.

Zanim przejdziemy do specyfiki różnych typów wioseł kajakowych, ważne jest, aby zrozumieć, jak te wiosła działają. Zasadniczo, każde wiosło składa się z dwóch głównych części:

  • Ostrze: Jest to część, którą faktycznie dotykasz. Jest to część, która pcha się przez wodę, aby stworzyć ruch do przodu, który napędza łódź do przodu. Ostrze jest wykonane z wielu różnych materiałów, w tym z włókna szklanego, włókna węglowego, a nawet silikonu. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości i zalety, które omówimy za chwilę.
  • Wałek: Wałek to długi, cienki kawałek materiału, który łączy twoje ostrze z łodzią. Wał jest zwykle wykonany z drewna, aluminium lub włókna węglowego, chociaż można również znaleźć wiosła ze stali nierdzewnej, jak również.

Wiosła pokryte silikonem

Silikon to miękki, naturalnie występujący materiał, który jest używany w wielu różnych produktach. Jego wodoodporność czyni go świetną powłoką dla wioseł kajakowych, zwłaszcza jeśli wiosłujesz w bardziej wilgotnym klimacie. Silikon jest również naturalnie antybakteryjny, co oznacza, że będzie odporny na rozwój pleśni i innych grzybów. Silikon jest nieco cięższy niż inne materiały, więc jeśli szukasz czegoś, co jest wyjątkowo lekkie, to nie jest to to.

Łopatki z rdzeniem piankowym

Wiosła kajakowe z rdzeniem piankowym to doskonały wybór, jeśli jesteś doświadczonym kajakarzem lub kimś, kto lubi spędzać dużo czasu na wodzie. Wiosła z rdzeniem piankowym są lekkie, ale bardzo trwałe. Mogą wytrzymać prawie każde warunki pogodowe, nawet słoną wodę. Wiosła z rdzeniem piankowym są również bardzo łatwe do naprawy w razie niefortunnego wypadku. Jeśli lubisz łowić ryby lub spędzać dużo czasu nad wodą, pianka jest najlepszym rozwiązaniem.

Wiosła aluminiowe

Aluminiowe wiosła kajakowe są świetnym wyborem, jeśli chcesz iść z bardziej przystępną opcją. Aluminiowe wiosła są o wiele tańsze niż wiosła z włókna węglowego/kevlaru, choć nie są tak trwałe. Aluminiowe wiosła są również odporne na wodę, choć nie tak bardzo jak włókna węglowe/kevlar. Aluminiowe wiosła są również cięższe niż włókno węglowe/kevlar, więc jeśli waga jest dla Ciebie problemem, aluminium nie jest odpowiedzią. Podsumowując, aluminiowe wiosła są dobrym wyborem, jeśli jesteś na budżecie.

Najlepsze marki wioseł kajakowych

Wiosła kajakowe służą do napędzania kajaka do przodu. Są one zwykle wykonane z drewna, aluminium lub włókna szklanego i mocowane do kajaka za pomocą metalowego lub plastikowego uchwytu. Najlepsze marki wioseł kajakowych będą zależeć od Twoich potrzeb i preferencji. Na przykład, jeśli chcesz wiosło, które jest lekkie, powinieneś wybrać wiosło aluminiowe. Jeśli chcesz, aby był bardziej wytrzymały, powinieneś wybrać wiosło z włókna szklanego. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, spróbuj kupić wiosła kajakowe w zestawie, zamiast kupować je osobno.

Istnieje wiele różnych marek, które robią wiosła kajakowe. Niektóre są wysokiej jakości i trwają przez lata, podczas gdy inne rozpadają się prawie tak szybko, jak tylko wyjmiesz je z pudełka. Aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą wartość za swoje pieniądze, rozbiliśmy listę najlepszych marek wioseł dla Ciebie.

  • Bending Branches: Bending Branches to jedna z wiodących marek, jeśli chodzi o wysokiej jakości wiosła. Zarówno firma, jak i ich produkty mają siedzibę w stanie Virginia i są świetnym wyborem dla początkujących.
  • Carlisle: Carlisle to znana marka, która specjalizuje się w sprzęcie i odzieży outdoorowej. Mają szeroką gamę wioseł, w tym aluminium, rdzeń piankowy i włókna węglowego / opcje kevlaru.
  • Sea Eagle: Sea Eagle to jedna z bardziej popularnych marek, które specjalizują się w sprzęcie kajakowym. Mają wszystko, czego byś potrzebował, od wioseł po kajaki, więc możesz być pewien, że ich produkty są wysokiej jakości.
  • Werner: Werner to marka, która istnieje od lat i są one jedną z wiodących marek, które specjalizują się w wiosłach do kajaków.

Jeśli chodzi o wybór najlepszych wioseł do kajaków, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukasz. Istnieje wiele różnych opcji, z których każda ma swój własny zestaw zalet i wad. Więc kiedy podejmujesz ostateczną decyzję, pamiętaj o tych czynnikach i na pewno znajdziesz coś, co pokochasz.