7 wskazówek dla początkujących kajakarzy, o których należy pamiętaćKiedy większość ludzi myśli o kajakarstwie, wyobraża sobie doświadczonego sportowca, który mknie w dół wymagającej rzeki, fachowo balansując i wykonując akrobatyczne sztuczki. Podczas gdy dla niektórych kajakarzy może to być prawda, dla tych z mniejszym doświadczeniem nie jest to takie proste. W rzeczywistości, im więcej wiesz o kajakarstwie zanim zaczniesz, tym przyjemniejsze będzie twoje doświadczenie jako nowicjusza. Więc jeśli myślisz o podjęciu tego ekscytującego sportu, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, czytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych wskazówek, jak stać się wykwalifikowanym kajakarzem. Jeśli kiedykolwiek chciałeś przejść od początkującego do profesjonalisty w jakiejkolwiek działalności lub sporcie, to ten wpis jest dla Ciebie! Oto 7 wskazówek dla początkujących kajakarzy, które pomogą przenieść Twoje nowe hobby na wyższy poziom.

Poznaj swój sprzęt zanim wejdziesz do wody

Najważniejszym elementem sprzętu kajakowego jest twoja łódź - jednostka, która zabierze cię na wodę. Istnieje wiele różnych typów kajaków, każdy z nich ma swoje własne przeznaczenie i styl wiosłowania. Aby uniknąć złego wyboru, upewnij się, że wiesz dokładnie, jaki typ kajaka chcesz kupić, zanim jeszcze pójdziesz do sklepu. Najlepiej przetestuj jak najwięcej różnych kajaków, zanim podejmiesz decyzję. Będziesz chciał kajak, który pasuje do Twojego typu ciała, wagi i poziomu doświadczenia, jak również pożądanej aktywności kajakowej.

Innym ważnym elementem sprzętu kajakowego jest wiosło. Będziesz chciał jeden, który jest najlepiej dostosowany do poziomu doświadczenia i rodzaju kajaka. Jeśli wciąż uczysz się lin, wybierz wiosło, które jest krótsze, łatwiejsze do kontrolowania i ma bardziej miękkie ostrze. Dopiero gdy staniesz się bardziej biegły, powinieneś przejść na dłuższe, bardziej wymagające wiosło.

Odpowiednio przygotuj plecak

Zanim wyruszysz w dół rzeki, upewnij się, że spakowałeś swój kajak we wszystkie niezbędne rzeczy. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo jedzenia i wody na cały dzień, a także sposób nawigacji i komunikacji z innymi na wodzie. Niektóre modele kajaków mają wbudowane systemy nawigacyjne, jest też wiele aplikacji, których możesz używać na swoim smartfonie. Koniecznie zabierz też krem z filtrem przeciwsłonecznym i apteczkę na wypadek drobnych urazów.

Zawsze trzymaj kolana zgięte

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych kajakarzy jest utrzymywanie prostych nóg podczas wiosłowania. Utrzymując zgięte kolana, będziesz mógł używać ud do napędzania wiosła. Ułatwi Ci to poruszanie się po wodzie, a także zapobiegnie skurczom i naciągnięciom mięśni.

Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę kajakową, utrzymywanie zgiętych kolan podczas wiosłowania pomoże również zapobiec skurczom nóg. Skurcze mogą wystąpić w każdej chwili, nawet u doświadczonych kajakarzy i mogą być bardzo bolesne. Jeśli zaczniesz odczuwać zbliżający się skurcz, natychmiast przestań wiosłować i masuj to miejsce, aż skurcz ustąpi.

Na początku płyń powoli - i zachowaj kontrolę

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz pływać kajakiem, będziesz chciał płynąć powoli i cały czas kontrolować swój kajak. Unikaj podejmowania trudnych rzek i wartkich nurtów, dopóki nie nabierzesz wprawy w pływaniu kajakiem. Nie ma sensu ryzykować swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych tylko po to, by spróbować zaimponować znajomym.

Dzięki temu, że będziesz płynął powoli i cieszył się podróżą, będziesz mógł skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności kajakarskich. To pomoże Ci stać się wykwalifikowanym kajakarzem w krótkim czasie.

Jako początkujący kajakarz, będziesz chciał skupić się na swojej technice krawędziowania. Edging to akt pochylania kajaka do środka zakrętu podczas wiosłowania. Dobra technika krawędziowania pomoże Ci zachować kontrolę podczas pływania kajakiem, niezależnie od tego, na jakim odcinku rzeki się znajdujesz.

Obcinanie krawędzi jest ważne dla początkujących kajakarzy, ponieważ pozwala kontrolować kierunek ruchu kajaka. Początkujący kajakarze czasami zapominają o uwzględnieniu prądu wody i kierunku, w którym się ona porusza. Kontrolując kierunek kajaka, będziesz w stanie dostosować się do prądu i płynąć tam, gdzie chcesz.

Po prostu unoś się

W kajakarstwie chodzi o znalezienie wewnętrznej równowagi między kontrolą a odpuszczaniem. Będziesz chciał mieć kontrolę nad swoim kajakiem przez cały czas, ale musisz też być przygotowany na to, że woda zrobi to, co zechce.

Na przykład, jeśli duży podmuch wiatru popycha Twój kajak na boki, nie ma sensu próbować z tym walczyć. Zamiast tego należy pozwolić kajakowi poruszać się z siłą wiatru. Jednocześnie powinieneś być gotowy do wiosłowania w przeciwnym kierunku, gdy wiatr minie.

Stosując się do tych wskazówek, każdy początkujący kajakarz może stać się wykwalifikowanym kajakarzem w krótkim czasie. Bez względu na poziom umiejętności, kajakarstwo to ekscytujący sport, który może uprawiać każdy, wszędzie. I choć kajakarstwo ma reputację sportu elitarnego, należy pamiętać, że każdy może wziąć do ręki wiosło i cieszyć się wodą z kajaka. Bez względu na poziom umiejętności, doświadczenia z kajakarstwa będą niezapomniane.